Σχετικά

Το όραμα των εκδόσεων ΕΚΠΑ είναι η διεύρυνση  του κοινωνικού ρόλου του αρχαιότερου Ακαδημαϊκού Ιδρύματος  της χώρας και  η λειτουργία του όχι μόνο ως θεσμού παραγωγής και μετάδοσης Γνώσης αλλά και ως θεσμού διάχυσης της Γνώσης τόσο στην επιστημονική κοινότητα όσο και στην ευρύτερη κοινωνία.

Στόχος των εκδόσεων ΕΚΠΑ είναι η  σφαιρική πολιτιστική παρέμβαση στην κοινωνία που να αγκαλιάζει ισότιμα Ανθρωπιστικές Σπουδές, Επιστήμες και Τέχνες.

Οι δράσεις των εκδόσεων ΕΚΠΑ πέρα από την έκδοση βιβλίων περιλαμβάνουν και τη δημιουργία ψηφιακού διαδικτυακού υλικού, όπως για παράδειγμα θεματικών σειρών  webcasts, οργάνωση θεματικών συζητήσεων και γενικότερα δράσεων πολιτιστικού και επιστημονικού ενδιαφέροντος.

Οι εκδόσεις ΕΚΠΑ ανήκουν οργανωτικά και υλοποιούνται από την Εταιρεία Αξιοποιήσεως και Διαχειρίσεως της Περιουσίας του Πανεπιστημίου Αθηνών

Διαδικασία έκδοσης νέου βιβλίου

Εάν ενδιαφέρεστε να εκδώσετε νέο βιβλίο με τις εκδόσεις ΕΚΠΑ, επικοινωνήστε μαζί μας είτε με email (ekdoseis@uoa.gr) είτε τηλεφωνικά (210-3688194).

Για τη διαδικασία έκδοσης θα απαιτηθεί να συμπληρώσετε μία από τις δύο αιτήσεις, ανάλογα με το εάν το υπό συγγραφή βιβλίο είναι πανεπιστημιακό σύγγραμμα που θα διανέμεται μέσω του συστήματος ΕΥΔΟΞΟΣ ή εάν το βιβλίο είναι γενικότερου ενδιαφέροντος και θα διατίθεται μέσα από το ελεύθερο εμπόριο.